BZD27C47PWH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZD27C47PWH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
SOD-123W
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 47V 1W SOD123W
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Diode Element Material :
SILICON
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 36V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
16 Weeks
Impedance-Max :
45Ohm
Configuration :
Single
Working Test Current :
10mA
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
SOD-123W
Terminal Form :
Flat
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 200mA
Reference Voltage :
47V
Power Dissipation-Max :
1W
Power - Max :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Polarity :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage Tol-Max :
4.99%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
47V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Terminal Position :
Dual
Datasheets
BZD27C47PWH
Taiwan Semiconductor BZD27C47PWH
ZENER DIODE 45Ohm ±5% 1μA @ 36V -55°C~175°C TJ 2 Terminations SOD-123W
BZD27C47PWH Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 36V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 4.99% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 47V.This device must be operated with the working test voltage set to 10mA.For operation, diode reaches 1V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD27C47PWH Features
reverse leakage current of 1μA @ 36V
1μA @ 36V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA