BZD27C47PHMQG
Mfr.Part #
BZD27C47PHMQG
Description
DIODE ZENER 47V 1W SUB SMA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Impedance-Max :
45Ohms
Power - Max :
1W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 36V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Tolerance :
±6.38%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
47V
Datasheets
BZD27C47PHMQG
Taiwan Semiconductor BZD27C47PHMQG
45Ohms ±6.38% 1μA @ 36V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD27C47PHMQG Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 36V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 47V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
BZD27C47PHMQG Features
reverse leakage current of 1μA @ 36V
1μA @ 36V is the maximum voltage (Tol)