BZD27C47P RTG
Mfr.Part #
BZD27C47P RTG
Description
DIODE ZENER 47V 1W SUB SMA
Power - Max :
1W
Impedance-Max :
45Ohms
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 36V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
47V
Tolerance :
±6.38%
Datasheets
BZD27C47P RTG
Taiwan Semiconductor BZD27C47P RTG
45Ohms ±6.38% 1μA @ 36V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD27C47P RTG Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 36V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 47V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
BZD27C47P RTG Features
reverse leakage current of 1μA @ 36V
1μA @ 36V is the maximum voltage (Tol)