BZD27C43PHRFG
Mfr.Part #
BZD27C43PHRFG
Description
DIODE ZENER 43V 1W SUB SMA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Impedance-Max :
45Ohms
Power - Max :
1W
Tolerance :
±6.97%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 33V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
43V
Datasheets
BZD27C43PHRFG
Taiwan Semiconductor BZD27C43PHRFG
45Ohms ±6.97% 1μA @ 33V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD27C43PHRFG Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 33V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 43V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
BZD27C43PHRFG Features
reverse leakage current of 1μA @ 33V
1μA @ 33V is the maximum voltage (Tol)