BZD27C43P RTG
Mfr.Part #
BZD27C43P RTG
Description
DIODE ZENER 43V 1W SUB SMA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Impedance-Max :
45Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
43V
Power - Max :
1W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 33V
Tolerance :
±6.97%
Datasheets
BZD27C43P RTG
Taiwan Semiconductor BZD27C43P RTG
45Ohms ±6.97% 1μA @ 33V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD27C43P RTG Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 33V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 43V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
BZD27C43P RTG Features
reverse leakage current of 1μA @ 33V
1μA @ 33V is the maximum voltage (Tol)