BZD27C43P-M-08
Mfr.Part #
BZD27C43P-M-08
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 43V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Terminal Form :
Flat
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Reference Voltage :
43V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Position :
Dual
Impedance-Max :
45Ohm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Diode Type :
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 33V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage Tol-Max :
6.98%
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Package / Case :
DO-219AB
Diode Element Material :
SILICON
Impedance :
45Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
43V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Pbfree Code :
yes
Working Test Current :
10mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Zener Voltage :
43V
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Configuration :
Single
Datasheets
BZD27C43P-M-08
Vishay BZD27C43P-M-08
ZENER DIODE 45Ohm 43V 1μA @ 33V -65°C~175°C 800mW 2 Terminations DO-219AB
BZD27C43P-M-08 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 33V is required.6.98% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 43V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 10mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
BZD27C43P-M-08 Features
reverse leakage current of 1μA @ 33V
1μA @ 33V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA