BZD27C39PHRVG
Mfr.Part #
BZD27C39PHRVG
Description
DIODE ZENER 39V 1W SUB SMA
Power - Max :
1W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
40Ohms
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Tolerance :
±5.12%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 30V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
39V
Package / Case :
DO-219AB
Series :
Automotive, AEC-Q101
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
BZD27C39PHRVG
Taiwan Semiconductor BZD27C39PHRVG
40Ohms ±5.12% 1μA @ 30V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD27C39PHRVG Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 30V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZD27C39PHRVG Features
reverse leakage current of 1μA @ 30V
1μA @ 30V is the maximum voltage (Tol)