BZD27C39PHMQG
Mfr.Part #
BZD27C39PHMQG
Description
DIODE ZENER 39V 1W SUB SMA
Impedance-Max :
40Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 30V
Tolerance :
±5.12%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
39V
Power - Max :
1W
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Datasheets
BZD27C39PHMQG
Taiwan Semiconductor BZD27C39PHMQG
40Ohms ±5.12% 1μA @ 30V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD27C39PHMQG Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 30V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 39V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD27C39PHMQG Features
reverse leakage current of 1μA @ 30V
1μA @ 30V is the maximum voltage (Tol)