BZD27C39P-M3-08
Mfr.Part #
BZD27C39P-M3-08
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 39V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Halogen Free :
Halogen Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Zener Voltage :
39V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Surface Mount
Breakdown Voltage :
39V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27C
Diode Type :
ZENER DIODE
Reference Voltage :
39V
Mount :
Surface Mount
Weight :
15mg
HTS Code :
Impedance-Max :
40Ohm
Max Power Dissipation :
800mW
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
11 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 30V
Configuration :
Single
Working Test Current :
10mA
Published :
Voltage Tol-Max :
5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance :
40Ohm