BZD27C36P RHG
Mfr.Part #
BZD27C36P RHG
Description
DIODE ZENER 36V 1W SUB SMA
Impedance-Max :
40Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
36V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power - Max :
1W
Tolerance :
±5.55%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 27V
Datasheets
BZD27C36P RHG
Taiwan Semiconductor BZD27C36P RHG
40Ohms ±5.55% 1μA @ 27V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD27C36P RHG Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 27V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 36V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD27C36P RHG Features
reverse leakage current of 1μA @ 27V
1μA @ 27V is the maximum voltage (Tol)