BZD27C33PHRVG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZD27C33PHRVG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-219AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 33V 1W SUB SMA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Package / Case :
DO-219AB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Series :
Automotive, AEC-Q101
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 24V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power - Max :
1W
Supplier Device Package :
Sub SMA
Tolerance :
±6.06%
Impedance-Max :
15Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
33V
Datasheets
BZD27C33PHRVG
Taiwan Semiconductor BZD27C33PHRVG
15Ohms ±6.06% 1μA @ 24V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD27C33PHRVG Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 24V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 33V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
BZD27C33PHRVG Features
reverse leakage current of 1μA @ 24V
1μA @ 24V is the maximum voltage (Tol)