BZD27C20PW
Mfr.Part #
BZD27C20PW
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
SOD-123W
Description
DIODE ZENER 20V 1W SOD123W
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 15V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage Tol-Max :
5%
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
20V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Working Test Current :
25mA
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Package / Case :
SOD-123W
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Dissipation-Max :
1W
ZENER DIODE
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
20V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Flat
Reference Standard :
AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 200mA
Impedance-Max :
15Ohm
Power - Max :
1W