BZD27C200P-E3-18
Mfr.Part #
BZD27C200P-E3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AB
Description
DIODE ZENER 200V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Zener Voltage :
200V
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Terminations :
2
Weight :
15mg
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
200V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Surface Mount
Reference Voltage :
200V
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Impedance-Max :
500Ohm
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Configuration :
Single
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
Flat
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27C
Number of Elements :
1
Impedance :
500Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
800mW
Diode Type :
ZENER DIODE
Working Test Current :
5mA
Pin Count :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 150V
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Tol-Max :
6%
Package / Case :
DO-219AB
Datasheets
BZD27C200P-E3-18
Vishay BZD27C200P-E3-18
ZENER DIODE 500Ohm 200V 1μA @ 150V -65°C~175°C 800mW 2 Terminations DO-219AB
BZD27C200P-E3-18 Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 150V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 6%.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZD27C200P-E3-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 150V
1μA @ 150V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA