BZD27C16P-E3-08
Mfr.Part #
BZD27C16P-E3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AB
Description
DIODE ZENER 16V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Breakdown Voltage :
16V
Package / Case :
DO-219AB
ESD Protection :
yes
Published :
Lead Free :
Lead Free
Length :
2.9mm
Peak Reverse Current :
5μA
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
11 Weeks
Pin Count :
2
Contact Plating :
Tin
Test Current :
25mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 12V
Impedance :
15Ohm
Width :
1.9mm
Height :
1.08mm
Reference Voltage :
16V
Forward Voltage :
1.2V
Polarity :
Unidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Element Configuration :
Single
Zener Current :
5μA
Terminal Position :
Dual
Zener Voltage :
16V
Number of Terminations :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Terminal Form :
Flat
Impedance-Max :
15Ohm
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Weight :
149.997327mg
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
ZENER DIODE
Termination :
SMD/SMT
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
800mW
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
Voltage Tolerance :
5%
Number of Pins :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage Tol-Max :
5.56%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
BZD27C16P-E3-08
Vishay BZD27C16P-E3-08
ZENER DIODE 15Ohm 16V 1μA @ 12V -65°C~175°C 800mW 2 Terminations DO-219AB
BZD27C16P-E3-08 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 12V is required.5.56% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 1μA.Wdiodeh a zener current of 5μA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.A peak reverse voltage of 5μA is recommended for this device to function fully.
BZD27C16P-E3-08 Features
reverse leakage current of 1μA @ 12V
1μA @ 12V is the maximum voltage (Tol)