BZD27C15P
Mfr.Part #
BZD27C15P
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-219AB
Description
DIODE ZENER 15V 800MW SOD-123F
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Max Power Dissipation :
800mW
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Mount :
Surface Mount
Published :
ECCN Code :
EAR99
Reference Voltage :
15V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 11V
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Flat
Impedance-Max :
10Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Impedance :
10Ohm
Terminal Position :
Dual
Voltage Tol-Max :
6.12%
Polarity :
Unidirectional
Zener Voltage :
15V
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27C
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Qualification Status :
Not Qualified
Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Pbfree Code :
yes
ZENER DIODE
Working Test Current :
50mA
Package / Case :
DO-219AB
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15V
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
BZD27C15P
Rectron USA BZD27C15P
ZENER DIODE 10Ohm 15V 1μA @ 11V -65°C~175°C 800mW 2 Terminations DO-219AB
BZD27C15P-M-18 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 11V.Voltage (Tol) 6.12% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 50mA working test voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZD27C15P-M-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 11V
1μA @ 11V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 50mA
minimal dynamic impedance is 50mA