BZD27C12PHRTG
Mfr.Part #
BZD27C12PHRTG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
DIODE ZENER 12.05V 1W SUB SMA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12.05V
Power - Max :
1W
Impedance-Max :
7Ohms
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Supplier Device Package :
Sub SMA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 9.1V
Tolerance :
±5.39%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
BZD27C12PHRTG
Taiwan Semiconductor BZD27C12PHRTG
7Ohms ±5.39% 3μA @ 9.1V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD27C12PHRTG Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 3μA @ 9.1V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 12.05V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZD27C12PHRTG Features
reverse leakage current of 3μA @ 9.1V
3μA @ 9.1V is the maximum voltage (Tol)