BZD27C12P RHG
Mfr.Part #
BZD27C12P RHG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-219AB
Description
DIODE ZENER 12.05V 1W SUB SMA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5.39%
Package / Case :
DO-219AB
Impedance-Max :
7Ohms
Supplier Device Package :
Sub SMA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
1W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12.05V
Datasheets
BZD27C12P RHG
Taiwan Semiconductor BZD27C12P RHG
7Ohms ±5.39% 3μA @ 9.1V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD27C12P RHG Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 3μA @ 9.1V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 12.05V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD27C12P RHG Features
reverse leakage current of 3μA @ 9.1V
3μA @ 9.1V is the maximum voltage (Tol)