BZD27C120PW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZD27C120PW
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
SOD-123W
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 120V 1W SOD123W
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power - Max :
1W
Impedance-Max :
300Ohm
Surface Mount :
yes
Working Test Current :
5mA
Tolerance :
±5%
Terminal Form :
Flat
Terminal Position :
Dual
Configuration :
Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
SOD-123W
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
120V
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reference Voltage :
120V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 91V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Dissipation-Max :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 200mA
Diode Element Material :
SILICON
Voltage Tol-Max :
5%
Datasheets
BZD27C120PW
Taiwan Semiconductor BZD27C120PW
ZENER DIODE 300Ohm ±5% 1μA @ 91V -55°C~175°C TJ 2 Terminations SOD-123W
BZD27C120PW Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 91V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 120V.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1V @ 200mA is supplied.
BZD27C120PW Features
reverse leakage current of 1μA @ 91V
1μA @ 91V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA