BZD27C110PW
Mfr.Part #
BZD27C110PW
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
SOD-123W
Description
DIODE ZENER 110V 1W SOD123W
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
Polarity :
Unidirectional
Power - Max :
1W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 200mA
Power Dissipation-Max :
1W
Voltage Tol-Max :
5%
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
110V
Diode Type :
ZENER DIODE
Impedance-Max :
250Ohm
Terminal Form :
Flat
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 82V
Working Test Current :
5mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Configuration :
Single
Reference Voltage :
110V
Package / Case :
SOD-123W
Datasheets
BZD27C110PW
Taiwan Semiconductor BZD27C110PW
ZENER DIODE 250Ohm ±5% 1μA @ 82V -55°C~175°C TJ 2 Terminations SOD-123W
BZD27C110PW Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 82V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 110V during operation.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.Zener single diode reaches 1V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD27C110PW Features
reverse leakage current of 1μA @ 82V
1μA @ 82V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA