BZD27C10P MHG
Mfr.Part #
BZD27C10P MHG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
DIODE ZENER 10V 1W SUB SMA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Impedance-Max :
4Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Sub SMA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
7μA @ 7.5V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Power - Max :
1W
Tolerance :
±6%
Datasheets
BZD27C10P MHG
Taiwan Semiconductor BZD27C10P MHG
4Ohms ±6% 7μA @ 7.5V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD27C10P MHG Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 7μA @ 7.5V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 10VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
BZD27C10P MHG Features
reverse leakage current of 7μA @ 7.5V
7μA @ 7.5V is the maximum voltage (Tol)