BZD27C10P-E3-08
Mfr.Part #
BZD27C10P-E3-08
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 10V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Contact Plating :
Tin
Pin Count :
2
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Form :
Flat
Impedance :
4Ohm
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tol-Max :
6%
Reference Voltage :
10V
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
800mW
Factory Lead Time :
11 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Zener Voltage :
10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Weight :
15mg
Package / Case :
DO-219AB
Max Reverse Leakage Current :
7μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
7μA @ 7.5V
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Lead Free :
Lead Free
Impedance-Max :
4Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
ESD Protection :
yes
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27C
Diode Type :
ZENER DIODE
Breakdown Voltage :
10V
Test Current :
50mA
Number of Terminations :
Datasheets
BZD27C10P-E3-08
Vishay BZD27C10P-E3-08
ZENER DIODE 4Ohm 10V 7μA @ 7.5V -65°C~175°C 800mW 2 Terminations DO-219AB
BZD27C10P-E3-08 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 7μA @ 7.5V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 6%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
BZD27C10P-E3-08 Features
reverse leakage current of 7μA @ 7.5V
7μA @ 7.5V is the maximum voltage (Tol)