BZD27C100PHRUG
Mfr.Part #
BZD27C100PHRUG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
DIODE ZENER 100V 1W SUB SMA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Tape and Reel (TR)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Factory Lead Time :
12 Weeks
Impedance-Max :
200Ohms
Package / Case :
DO-219AB
Supplier Device Package :
Sub SMA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 75V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
100V
Power - Max :
1W
Tolerance :
±6%
Datasheets
BZD27C100PHRUG
Taiwan Semiconductor BZD27C100PHRUG
200Ohms ±6% 1μA @ 75V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD27C100PHRUG Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 75V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 100V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
BZD27C100PHRUG Features
reverse leakage current of 1μA @ 75V
1μA @ 75V is the maximum voltage (Tol)