BZD27C100PHMTG
Mfr.Part #
BZD27C100PHMTG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
DIODE ZENER 100V 1W SUB SMA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Supplier Device Package :
Sub SMA
Tolerance :
±6%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
100V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 75V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
200Ohms
Power - Max :
1W
Factory Lead Time :
21 Weeks
Series :
Automotive, AEC-Q101
Package / Case :
DO-219AB
Datasheets
BZD27C100PHMTG
Taiwan Semiconductor BZD27C100PHMTG
200Ohms ±6% 1μA @ 75V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD27C100PHMTG Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 75V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 100V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD27C100PHMTG Features
reverse leakage current of 1μA @ 75V
1μA @ 75V is the maximum voltage (Tol)