BZD27C100P-M3-08
Mfr.Part #
BZD27C100P-M3-08
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 100V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Impedance-Max :
200Ohms
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27C-M
Lead Free :
Lead Free
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 75V
Published :
Package / Case :
DO-219AB
Halogen Free :
Halogen Free
Power - Max :
800mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Breakdown Voltage :
100V
Max Power Dissipation :
800mW
Supplier Device Package :
DO-219AB (SMF)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
100V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Zener Voltage :
100V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
15mg
Impedance :
200Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
BZD27C100P-M3-08
Vishay BZD27C100P-M3-08
200Ohms 100V 1μA @ 75V -65°C~175°C 800mW DO-219AB
BZD27C100P-M3-08 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 75V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZD27C100P-M3-08 Features
reverse leakage current of 1μA @ 75V
1μA @ 75V is the maximum voltage (Tol)