BZD27B82P-M3-18
Mfr.Part #
BZD27B82P-M3-18
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 82V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Reference Voltage :
82V
Voltage Tol-Max :
2%
Surface Mount :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-219AB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Terminal Position :
Dual
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27B-M
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance-Max :
100Ohm
Terminal Form :
Flat
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Power Dissipation-Max :
0.8W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
Single
Power - Max :
800mW
Working Test Current :
10mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
ZENER DIODE
Factory Lead Time :
11 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 62V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
82V
Datasheets
BZD27B82P-M3-18
Vishay BZD27B82P-M3-18
ZENER DIODE 100Ohm 1μA @ 62V -65°C~175°C 2 Terminations DO-219AB
BZD27B82P-M3-18 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 62V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 82VV.This device should be operated at 10mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
BZD27B82P-M3-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 62V
1μA @ 62V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA