BZD27B6V2P-M3-18
Mfr.Part #
BZD27B6V2P-M3-18
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 6.2V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Power - Max :
800mW
Factory Lead Time :
11 Weeks
HTS Code :
Package / Case :
DO-219AB
Voltage Tol-Max :
2%
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Flat
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
yes
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Diode Type :
ZENER DIODE
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Dissipation-Max :
0.8W
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Impedance-Max :
3Ohm
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Working Test Current :
100mA