BZD27B68P-HE3-18
Mfr.Part #
BZD27B68P-HE3-18
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 68V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Power - Max :
800mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Supplier Device Package :
DO-219AB (SMF)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27B
Impedance-Max :
80Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 51V
Datasheets
BZD27B68P-HE3-18
Vishay BZD27B68P-HE3-18
80Ohms 1μA @ 51V -65°C~175°C DO-219AB
BZD27B68P-HE3-18 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 51V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZD27B68P-HE3-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 51V
1μA @ 51V is the maximum voltage (Tol)