BZD27B4V7P-HE3-18
Mfr.Part #
BZD27B4V7P-HE3-18
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 4.7V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Power - Max :
800mW
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
11 Weeks
Impedance-Max :
7Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.7V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1V
Diode Type :
ZENER DIODE
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27B
Datasheets
BZD27B4V7P-HE3-18
Vishay BZD27B4V7P-HE3-18
ZENER DIODE 7Ohm 10μA @ 1V -65°C~175°C DO-219AB
BZD27B4V7P-HE3-18 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 10μA @ 1V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.7V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
BZD27B4V7P-HE3-18 Features
reverse leakage current of 10μA @ 1V
10μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)