BZD27B3V6P-E3-08
Mfr.Part #
BZD27B3V6P-E3-08
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 3.6V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Impedance-Max :
8Ohm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power - Max :
800mW
Diode Type :
ZENER DIODE
Factory Lead Time :
11 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 1V
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27B
HTS Code :
Datasheets
BZD27B3V6P-E3-08
Vishay BZD27B3V6P-E3-08
ZENER DIODE 8Ohm 100μA @ 1V -65°C~175°C DO-219AB
BZD27B3V6P-E3-08 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100μA @ 1V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.6V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
BZD27B3V6P-E3-08 Features
reverse leakage current of 100μA @ 1V
100μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)