BZD27B33P-E3-18
Mfr.Part #
BZD27B33P-E3-18
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 33V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Impedance-Max :
15Ohm
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 24V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power - Max :
800mW
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
33V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27B
Factory Lead Time :
11 Weeks
Diode Type :
ZENER DIODE
Datasheets
BZD27B33P-E3-18
Vishay BZD27B33P-E3-18
ZENER DIODE 15Ohm 1μA @ 24V -65°C~175°C DO-219AB
BZD27B33P-E3-18 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 24V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 33V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD27B33P-E3-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 24V
1μA @ 24V is the maximum voltage (Tol)