BZD27B20P-E3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZD27B20P-E3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 20V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Factory Lead Time :
11 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 15V
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance-Max :
15Ohms
Package / Case :
DO-219AB
Power - Max :
800mW
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27B
Supplier Device Package :
DO-219AB (SMF)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
20V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
BZD27B20P-E3-08
Vishay BZD27B20P-E3-08
15Ohms 1μA @ 15V -65°C~175°C DO-219AB
BZD27B20P-E3-08 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 15V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 20VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
BZD27B20P-E3-08 Features
reverse leakage current of 1μA @ 15V
1μA @ 15V is the maximum voltage (Tol)