BZD27B180P-E3-18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZD27B180P-E3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 180V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Impedance-Max :
400Ohms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-219AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
800mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 130V
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27B
Supplier Device Package :
DO-219AB (SMF)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
180V
Datasheets
BZD27B180P-E3-18
Vishay BZD27B180P-E3-18
400Ohms 1μA @ 130V -65°C~175°C DO-219AB
BZD27B180P-E3-18 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 130V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 180V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
BZD27B180P-E3-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 130V
1μA @ 130V is the maximum voltage (Tol)