BZD17C91P-E3-08
Mfr.Part #
BZD17C91P-E3-08
Description
DIODE ZENER 91V 800MW DO219AB
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 68V
Power - Max :
800mW
Test Current :
5mA
Impedance :
200Ohm
Published :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
91V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Power Dissipation :
800mW
Zener Voltage :
91V
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
BZD17C91P-E3-08
Vishay BZD17C91P-E3-08
91V 1μA @ 68V -55°C~150°C 800mW DO-219AB
BZD17C91P-E3-08 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 68V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 1μA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 91V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
BZD17C91P-E3-08 Features
reverse leakage current of 1μA @ 68V
1μA @ 68V is the maximum voltage (Tol)