BZD17C62P MTG
Mfr.Part #
BZD17C62P MTG
Description
DIODE ZENER 62V 800MW SUB SMA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
62V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
80Ohms
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Tolerance :
±6.45%
Power - Max :
800mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 47V
Datasheets
BZD17C62P MTG
Taiwan Semiconductor BZD17C62P MTG
80Ohms ±6.45% 1μA @ 47V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD17C62P MTG Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 47V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 62VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
BZD17C62P MTG Features
reverse leakage current of 1μA @ 47V
1μA @ 47V is the maximum voltage (Tol)