BZD17C43P RVG
Mfr.Part #
BZD17C43P RVG
Description
DIODE ZENER 43V 800MW SUB SMA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 33V
Impedance-Max :
45Ohms
Power - Max :
800mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
43V
Tolerance :
±6.97%
Datasheets
BZD17C43P RVG
Taiwan Semiconductor BZD17C43P RVG
45Ohms ±6.97% 1μA @ 33V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD17C43P RVG Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 33V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZD17C43P RVG Features
reverse leakage current of 1μA @ 33V
1μA @ 33V is the maximum voltage (Tol)