BZD17C39P RHG
Mfr.Part #
BZD17C39P RHG
Description
DIODE ZENER 39V 800MW SUB SMA
Impedance-Max :
40Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±5.12%
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
39V
Power - Max :
800mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 30V
Datasheets
BZD17C39P RHG
Taiwan Semiconductor BZD17C39P RHG
40Ohms ±5.12% 1μA @ 30V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD17C39P RHG Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 30V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 39V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD17C39P RHG Features
reverse leakage current of 1μA @ 30V
1μA @ 30V is the maximum voltage (Tol)