BZD17C27P RVG
Mfr.Part #
BZD17C27P RVG
Description
DIODE ZENER 27V 800MW SUB SMA
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
15Ohms
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Tolerance :
±7.03%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 20V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
27V
Power - Max :
800mW
Datasheets
BZD17C27P RVG
Taiwan Semiconductor BZD17C27P RVG
15Ohms ±7.03% 1μA @ 20V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD17C27P RVG Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 20V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 27V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
BZD17C27P RVG Features
reverse leakage current of 1μA @ 20V
1μA @ 20V is the maximum voltage (Tol)