BZD17C220P MTG
Mfr.Part #
BZD17C220P MTG
Description
DIODE ZENER 220V 800MW SUB SMA
Tolerance :
±5.68%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
220V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power - Max :
800mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 160V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
900Ohms
Datasheets
BZD17C220P MTG
Taiwan Semiconductor BZD17C220P MTG
900Ohms ±5.68% 1μA @ 160V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD17C220P MTG Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 160V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 220V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD17C220P MTG Features
reverse leakage current of 1μA @ 160V
1μA @ 160V is the maximum voltage (Tol)