BZD17C180P-E3-18
Mfr.Part #
BZD17C180P-E3-18
Description
DIODE ZENER 180V 800MW DO219AB
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Power Dissipation :
800mW
Impedance :
400Ohm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
180V
Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 130V
Zener Voltage :
180V
Power - Max :
800mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
BZD17C180P-E3-18
Vishay BZD17C180P-E3-18
180V 1μA @ 130V -55°C~150°C 800mW DO-219AB
BZD17C180P-E3-18 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 130V.During reverse leakage, the maximum current reaches 1μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 180V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD17C180P-E3-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 130V
1μA @ 130V is the maximum voltage (Tol)