BZD17C16P RTG
Mfr.Part #
BZD17C16P RTG
Description
DIODE ZENER 16V 800MW SUB SMA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 12V
Power - Max :
800mW
Impedance-Max :
15Ohms
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
16V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±5.625%
Datasheets
BZD17C16P RTG
Taiwan Semiconductor BZD17C16P RTG
15Ohms ±5.625% 1μA @ 12V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD17C16P RTG Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 12V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 16V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
BZD17C16P RTG Features
reverse leakage current of 1μA @ 12V
1μA @ 12V is the maximum voltage (Tol)