BZD17C12P RHG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZD17C12P RHG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-219AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 12V 800MW SUB SMA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Impedance-Max :
7Ohms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-219AB
Power - Max :
800mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12V
Tolerance :
±5.41%
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Sub SMA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 9.1V
Datasheets
BZD17C12P RHG
Taiwan Semiconductor BZD17C12P RHG
7Ohms ±5.41% 3μA @ 9.1V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD17C12P RHG Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 3μA @ 9.1V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 12V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZD17C12P RHG Features
reverse leakage current of 3μA @ 9.1V
3μA @ 9.1V is the maximum voltage (Tol)