BZD17C12P MQG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZD17C12P MQG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-219AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 12V 800MW SUB SMA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12V
Tolerance :
±5.41%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
800mW
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Package / Case :
DO-219AB
Impedance-Max :
7Ohms
Supplier Device Package :
Sub SMA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 9.1V
Datasheets
BZD17C12P MQG
Taiwan Semiconductor BZD17C12P MQG
7Ohms ±5.41% 3μA @ 9.1V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD17C12P MQG Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 3μA @ 9.1V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 12V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
BZD17C12P MQG Features
reverse leakage current of 3μA @ 9.1V
3μA @ 9.1V is the maximum voltage (Tol)