BZD17C120P-E3-08
Mfr.Part #
BZD17C120P-E3-08
Description
DIODE ZENER 120V 800MW DO219AB
Diodes - Zener - Single
ESD Protection :
No
Supplier Device Package :
DO-219AB (SMF)
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Published :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 91V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
250Ohm
Max Power Dissipation :
800mW
Zener Voltage :
120V
Power - Max :
800mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
120V
Test Current :
5mA
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
BZD17C120P-E3-08
Vishay BZD17C120P-E3-08
120V 1μA @ 91V -55°C~150°C 800mW DO-219AB
BZD17C120P-E3-08 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 91V.Reverse leakage current reaches 1μA at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 120V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD17C120P-E3-08 Features
reverse leakage current of 1μA @ 91V
1μA @ 91V is the maximum voltage (Tol)