BZD17C110P-E3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZD17C110P-E3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 110V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
DO-219AB (SMF)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
110V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Zener Voltage :
110V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 82V
Published :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Package / Case :
DO-219AB
Power - Max :
800mW
Datasheets
BZD17C110P-E3-08
Vishay BZD17C110P-E3-08
110V 1μA @ 82V -55°C~150°C 800mW DO-219AB
BZD17C110P-E3-08 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 82V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 110V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD17C110P-E3-08 Features
reverse leakage current of 1μA @ 82V
1μA @ 82V is the maximum voltage (Tol)