BYV32-50-E3/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BYV32-50-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 50V 18A TO220AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Pins :
3
Peak Reverse Current :
10μA
JESD-609 Code :
e3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 50V
Terminal Position :
Single
Diode Type :
Standard
Published :
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Output Current-Max :
9A
Average Rectified Current :
18A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Recovery Time :
25 ns
Forward Current :
18A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15V @ 20A
ECCN Code :
EAR99
Reverse Voltage :
50V
Diode Element Material :
SILICON
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Number of Elements :
2
Package / Case :
TO-220-3
Pin Count :
3
Number of Terminations :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Element Configuration :
Common Cathode
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Max Surge Current :
150A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Contact Plating :
Tin
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Unknown
Application :
EFFICIENCY
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Recovery Time :
25 ns
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Datasheets
BYV32-50-E3/45
Vishay BYV32-50-E3/45
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 18A 50V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
BYV32-50-E3/45 Overview
The maximum output voltage can be set to 9A.A surge current should be monitored and should not exceed 150A.As long as the forward voltage is set to 18A, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 10μA on devices like this one.
BYV32-50-E3/45 Features
a maximum output voltage of 9A
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
BYV32-50-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BYV32-50-E3/45 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23