BYV27-600-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BYV27-600-TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-57, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE AVALANCHE 600V 2A SOD57
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Peak Non-Repetitive Surge Current :
50A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Average Rectified Current :
2A
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Reverse Recovery Time :
250 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Current Rating :
2A
Max Operating Temperature :
175°C
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Max Surge Current :
50A
Number of Pins :
2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Contact Plating :
Silver, Tin
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY
Number of Phases :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 600V
Package / Case :
SOD-57, Axial
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
Output Current-Max :
2A
Peak Reverse Current :
5μA
Terminal Form :
Wire
Recovery Time :
40 ns
Forward Current :
2A
Case Connection :
Isolated
Pin Count :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Avalanche
JESD-609 Code :
e2
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35V @ 3A
Forward Voltage :
1.35V
Reverse Voltage :
600V
Published :
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Datasheets
BYV27-600-TR
Vishay BYV27-600-TR
Avalanche Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.35V @ 3A -55°C~175°C 5μA @ 600V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-57, Axial Through Hole
BYV27-600-TR Overview
An appropriate reverse voltage is 600V.Devices with this rating have an average rectified current of 2A volts.2A is the maximum value of forward current.The fuse's current rating is 2A, which is the maximum current the fuse can handle for an indefinite time without deteriorating too much.There can be no surge current above 50A.There is no maximum output current when the value is 2A.Using the data chart, the peak reverse is 5μA in the datasheets.
BYV27-600-TR Features
an average rectified current of 2A volts
a current rating of 2A
2A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
BYV27-600-TR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BYV27-600-TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB