BYT79-500,127
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BYT79-500,127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
DIODE UFAST 500V 14A TO220AC
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Unclassified
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 500V
JESD-609 Code :
e3
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Terminal Position :
Single
Operating Temperature (Max) :
150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
Reverse Current-Max :
50μA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
500V
Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.38V @ 30A
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
500V
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Surface Mount :
No
Base Part Number :
BYT79-500
Number of Elements :
1
Package / Case :
TO-220-2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diode Element Material :
SILICON
Case Connection :
CATHODE
Reference Standard :
IEC-134
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reverse Recovery Time :
60ns
Forward Current :
14A
Datasheets
BYT79-500,127
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.38V @ 30A 150°C Max 50μA @ 500V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
BYT79-500,127 Overview
The allowable value of forward current reaches 14A.Phase diode rectifier reaches 50μA when the maximum reverse current is allowed.