BYS459B-1500E3/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BYS459B-1500E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 6.5A TO263
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Average Rectified (Io) :
6.5A
Packaging :
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 6.5A
Mount :
Surface Mount
Peak Reverse Current :
250μA
Supplier Device Package :
TO-263AB
Package / Case :
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Reverse Voltage :
1.5kV
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1500V
Max Surge Current :
130A
Average Rectified Current :
6.5A
Base Part Number :
BYS459-1500
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 1500V
Element Configuration :
Common Cathode
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Recovery Time :
350 ns
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Reverse Voltage (DC) :
1.5kV
Reverse Recovery Time :
350ns
Diode Type :
Standard
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
BYS459B-1500E3/45
Vishay BYS459B-1500E3/45
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 6.5A -55°C~150°C 250μA @ 1500V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
BYS459B-1500E3/45 Overview
A reasonable reverse voltage is 1.5kV.The average rectified current for this device is 6.5A volts.The maximum surge current is 130A.A data chart shows that the peak reverse is 250μA in the datasheets.
BYS459B-1500E3/45 Features
an average rectified current of 6.5A volts
the peak reverse is 250μA
BYS459B-1500E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BYS459B-1500E3/45 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB