BYS10-25-E3/TR3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BYS10-25-E3/TR3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 25V 1.5A DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Application :
EFFICIENCY
Average Rectified Current :
1.5A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500mV @ 1A
Base Part Number :
BYS10-25
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Phases :
1
HTS Code :
Forward Current :
1.5A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Published :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
40A
Diode Type :
Schottky
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
C BEND
Pin Count :
Max Reverse Voltage (DC) :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
ECCN Code :
EAR99
Max Surge Current :
40A
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Reverse Current :
500μA
Diode Element Material :
SILICON
Forward Voltage :
500mV
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 25V
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
BYS10-25-E3/TR3
Vishay BYS10-25-E3/TR3
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 500mV @ 1A -65°C~150°C 500μA @ 25V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
BYS10-25-E3/TR3 Overview
This device produces a maximal reverse leakage current of 500μA volts.There is an average rectified current of 1.5A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 1.5A.40A is the maximum value of surge current that can be used.In the datasheets, the peak reverse is 500μA, as indicated by the data chart.
BYS10-25-E3/TR3 Features
a maximal reverse leakage current of 500μA volts
an average rectified current of 1.5A volts
the peak reverse is 500μA
BYS10-25-E3/TR3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BYS10-25-E3/TR3 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB