BYM10-50-E3/97
Mfr.Part #
BYM10-50-E3/97
Package / Case
DO-213AB, MELF (Glass)
Description
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB
Reverse Voltage :
50V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Forward Voltage :
1.1V
Forward Current :
1A
Max Operating Temperature :
175°C
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 50V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Max Surge Current :
30A
Output Current-Max :
1A
Base Part Number :
BYM10-50
Average Rectified Current :
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
DO-213AB, MELF (Glass)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V 1MHz
Datasheets
BYM10-50-E3/97
Vishay BYM10-50-E3/97
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 10μA @ 50V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-213AB, MELF (Glass) Surface Mount
BYM10-50-E3/97 Overview
The reverse voltage should be 50V.In this device, there is an average rectified current of 1A volts.Forward current may not exceed 1A.This is the maximum amount of 30A surge current that can be used.Output current is maximal at 1A.As the data chart indicates, the peak reverse is 10μA.
BYM10-50-E3/97 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 10μA
BYM10-50-E3/97 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BYM10-50-E3/97 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB